Zasada działania agregatu

5 sierpnia 2017

O wielkich urządzeniach lubimy słuchać. Fascynują nas zamontowane w tamach wielkie generatory prądu, czy systemy, którymi zarządzane są statki kosmiczne. Czasami jednak interesują nas rzeczy na pozór mniejsze, choćby takie, które każdego dnia mijamy, idąc do pracy czy szkoły.

Takim urządzeniem może być agregat prądotwórczy. Zdziwieni? W dużych przedsiębiorstwach, zakładach produkcyjnych czy szpitalach są na pewno. Czasem są to oddzielne budynki, zdarza się też, że wyglądają z daleka jak metalowe garaże. Wielu z Was z pewnością teraz coś świta. Odpowiedzmy sobie jednak na pytanie, jak działają?

Jak pracuje agregat?

Ustaliliśmy już, że wielu z nas widzi je nawet każdego dnia. Teraz skupimy się na zasadzie ich działania. Większość agregatów prądotwórczych to nic innego jak generatory prądu, bardzo zbliżone do tych z elektrowni. Różnią się jednakże rozmiarem, ale i to nie zawsze prawda. Wielki szpital potrzebuje tak dużo prądu, że w razie awarii musi go zasilać duże urządzenie. Można śmiało je porównać do silników spalinowych, ponieważ najczęściej występują one w konfiguracji opalanej ropą. Silnik napędza turbiny, które wprowadzone w ruch obrotowy wpływają na zmianę pola elektromagnetycznego, co generuje prąd.

Podsumowując, agregat jest swoistym połączeniem silnika spalinowego oraz generatora prądu, ponieważ zasada jego działania jest wręcz do nich identyczna.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *