Prostowniki do akumulatora – jaki prostownik wybrać?

26 czerwca 2018

36063577 – check car battery

Aby zapobiec niemiłym niespodziankom, a zarazem przedłużyć żywotność akumulatora, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego prostownika do samochodu czy innego sprzętu. Oto kilka cennych wskazówek, które pomogą dobrać prostownik do własnych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę?

Dostępne na rynku prostowniki do akumulatora dzielę się na różne rodzaje:

  • prostowniki standardowe,
  • prostowniki mikroprocesowe,
  • prostowniki trakcyjne.
  • Prostownik standardowy

Pierwszy typ urządzenia jest najprostszy i jednocześnie najbardziej atrakcyjny cenowo. Budowania prostownika standardowego oparta jest na transformatorze (bez dodatkowych elektronicznych funkcji). Jeżeli szukamy prostownika do samochodu osobowego, jest to rozwiązanie wystarczające, tym bardziej, że najtańsze urządzenie jest często wyposażone w zabezpieczenie przed zwarciami czy usterkami związanymi z nieodpowiednim napięciem, jak np. https://specnarzedzia.pl/120582-prostowniki-do-akumulatora-samochodowe-i-z-rozruchem

Prostownik mikroprocesorowy

Kolejny typ prostownika to urządzenie bardziej zaawansowane. W tym przypadku ładowaniem kieruje mikroprocesor. Dzięki kontroli parametrów oraz napięcia przekazywanego do akumulatora, nie ma ryzyka zwarcia czy innych uszkodzeń, szczególnie dla akumulatora. Prostowniki mikroprocesowe, w porównaniu do prostowników standardowych, mają dodatkowe zalety, np.: automatyczna regulacja prądu ładowania w zależności od pomiaru napięcia ładowanego akumulatora, utrzymanie napięcia ładowania akumulatora, automatyczne zakończenie ładowania i inne. Ponadto, urządzenie może posiadać w swoim w obwodzie dwa prostowniki, czyli możemy ładować dwie baterie jednocześnie.

Prostownik trakcyjny

Do ładowania dużych akumulatorów służą prostowniki trakcyjne. Tego typu urządzenie jest przystosowane między innymi do ładowania pojazdów o napędzie elektrycznym, wózków widłowych, profesjonalnych sprzętów czyszczących stosowanych w halach produkcyjnych itp.

Warto też zwrócić uwagę, że prostowniki dzielimy też ze względu na rodzaj akumulatorów, do których są przeznaczone. Należy wyróżnić prostowniki do akumulatora kwasowo-ołowiowego oraz prostowniki do akumulatora żelowego.

Napięcie wejściowe a napięcie akumulatora

Napięcie wejściowe prostownika musi być równe napięciu akumulatora. Przykładowo posiadając akumulator 12V powinniśmy wybrać prostownik 12V. Na rynku dostępne są prostowniki dostosowane do ładowania akumulatorów o różnym napięciu (np. 6V/12V lub 12V/24V). Do motocykla będzie potrzebny prostownik z wyjściem 6V. Z kolei do większych akumulatorów, np. do zasilania ciągników rolniczych czy ciężarówek, potrzebny jest prostownik 24V.

Prostowniki z rozruchem

Wyjątkowo użytecznym urządzeniem jest prostownik z rozruchem. Jest to rozwiązanie szczególnie praktyczne dla osób mieszkających na wsi, które nie mają możliwości podpięcia się pod inny pojazd. Prostowniki z rozruchem pozwalają uniknąć nieprzyjemnego, najczęściej zimowego, spaceru z ciężkim akumulatorem. Taki prostownik samochodowy jest jednak oczywiście większych rozmiarów od standardowego urządzenia i przypomina wózek na kółkach. Prostownik z rozruchem jest z reguły kompatybilny z wszelkimi silnikami z instalacjami 12V czy 24V, które nie posiadają przeciwwskazań do stosowania urządzeń rozruchowych. Tutaj znajdziesz prostowniki samochodowe do akumulatora z rozruchem.

Ile kosztuje prostownik?

Podstawowy model prostownika możemy kupić już za ok. 50 zł (standardowe prostowniki samochodowe). Bardziej zaawansowane urządzenia to koszt od 150 do 350 zł – w tym przedziale można kupić naprawdę solidny sprzęt. Najwyższej klasy prostownik kosztuje ok. 1000 zł.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *