Kompresor i jego rodzaje

20 sierpnia 2017

Kompresor często błędnie jest określany mianem sprężarki, co niestety nie jest do końca prawdą. Do czego tak naprawdę służy kompresor i jakie są jego rodzaje?

Kompresory i ich rodzaje

Markowy kompresor to jeden z trzech wyróżnianych rodzajów sprężarki, czyli urządzenia, które służy do uzyskiwania wysokich ciśnień sprężonego gazu. Obok kompresora wymienić należy wentylatory i dmuchawy, jako pozostałe rodzaje sprężarek.

Kompresory można podzielić na dwie zasadnicze grupy: wyporowe oraz przepływowe. Te pierwsze uzyskują wysokie ciśnienie poprzez jego zasysanie oraz tłoczenie, które odbywa się przy pomocy specjalnego elementu znajdującego się w części napędzanej. Z kolei kompresory przepływowe bazują na przepływie strumienia powietrza.

Zastosowanie kompresorów

Te specjalistyczne urządzenia wbrew pozorom mają bardzo wiele zastosowań w życiu codziennym. Można je spotkać w warsztacie samochodowym lub na stacji benzynowej i za ich pomocą napompować koła samochodu. Ponadto dzięki małemu kompresorowi bezolejowemu można również przeczyścić kosiarkę do trawy lub napompować piłkę, basen czy ponton lub materac. Dodatkowo kompresora bardzo często używa się do malowania ścian i mebli lub ogrodzenia. W ten sposób zużywa się mniej farby oraz można być pewnym, że nie pozostaną żadne smugi.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *