Jaki agregat prądotwórczy do domu?

25 września 2018

Porywiste wiatry nie dają o sobie zapomnieć. Coraz częściej Polskę nawiedzają potężne huragany. Zrywają one linie energetyczne, przez co tracimy w domach ogrzewanie, lodówki się rozmrażają, a o przygotowaniu ważnego projektu na komputerze możemy tylko pomarzyć. Wielu z nas musiało oglądać destrukcyjną siłę żywiołu i usuwać jego skutki. Kolejne tego typu nieszczęście to tylko kwestia czasu, lecz najwyższa pora powiedzieć temu dość. Do awaryjnego zasilania domu najlepiej zainwestować w agregat prądotwórczy, gdyż dzięki niemu we własnym zakresie wygenerujemy napięcie i będziemy mogli dalej cieszyć się z posiadania energii elektrycznej.

Jaki agregat prądotwórczy do domu

Jaki agregat wybrać?

Bez właściwie działającej sieci nasze życie jest o wiele trudniejsze. Marznące dzieci w domach czy zerwane dachy i linie energetyczne to bardzo przykry widok. Każdy z nas chciałby, aby nigdy do tego nie doszło, lecz akurat człowiek w tej sytuacji ma niewiele do powiedzenia. Negatywne skutki braku napięcia można postarać się zredukować przy pomocy generatora prądotwórczego, lecz czy wiesz jak go dobrać? Jeśli chciałbyś pogłębić swoją wiedzę w tej dziedzinie to z chęcią Ci w tym pomożemy i postaramy się zwrócić Twoją uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem generatora prądotwórczego?

W domowym użytku najczęściej zastosowanie znajdują agregaty benzynowe. Mogłoby się wydawać, że wybierając je jesteśmy skazani na wysokie wydatki związane z zakupem paliwa ze względu na spalanie. Poniekąd jest to prawda, lecz sam zakup maszyny wiąże się ze zdecydowanie niższą ceną w porównaniu do generatorów diesla lub LPG. Podczas awaryjnego zasilania, z agregatu korzystamy przez relatywnie krótki czas, więc zapotrzebowanie na mieszankę nie powinno nas przerażać.

Skoro wybraliśmy już rodzaj napędu, zwróćmy też uwagę na inne kwestie. Jedną z ważniejszych jest określenie jaki typ agregatu będzie praktyczniejszy. Instalacje w domach jednorodzinnych często robi się na jedną fazę, dlatego też analogiczny generator okaże się bardziej użyteczny. Dzięki niemu bez problemu dalej będziesz mógł korzystać z lodówki, zamrażarki, telewizora, komputera czy oświetlenia.

Co jest ważne w wyborze

Wybierając agregat powinniśmy zwrócić uwagę na jego moc znamionową. Modele do zasilania awaryjnego nie są przystosowane do pracy na maksimum swoich możliwości, dlatego powinno się je obciążać na około 75%. Jak znaleźć właściwy sprzęt? Podstawą naszych działań powinno być określenie zapotrzebowania na prąd wszystkich odbiorników, które mają działać jednocześnie. To niestety tylko połowa sukcesu, gdyż każde z tych urządzeń w czasie rozruchu pobiera nieco więcej mocy, niż określono to na tabliczce znamionowej. Zsumowaną wartość mocy należy zatem dla bezpieczeństwa pomnożyć przez 1,2, ponieważ dzięki temu otrzymany przez nas wynik będzie bliżej „prawdy” i naszych faktycznych wymagań.

Co jeszcze cechuje dobry agregat prądotwórczy? Ważnym jego elementem konstrukcyjnym jest oczywiście stabilizacja napięcia. Z jej pomocą generator „wyprodukuje” energię dobrej jakości, dzięki czemu każdy z odbiorników bez najmniejszego problemu ukaże pełnię swojego potencjału. Brak AVR lub podobnego systemu często ma negatywne skutki, gdyż czułe na wahania częstotliwości urządzenia mogą ulec uszkodzeniu.

Dla osób, które cenią sobie wygodę istotną funkcją okazuje się elektryczny rozruch. Dzięki niemu generator jest gotowy do użytku chwilę po przekręceniu kluczyka w stacyjce. To nie jedyna zaleta tego systemu. Jego funkcjonalność może zostać wykorzystana także do podłączenia ATS, który reaguje na każdą przerwę w dostawie energii włączając agregat, a tym samym zasilanie awaryjne.

Polecany model generatora prądotwórczego

Szczególnie rekomendowany do domu jest agregat prądotwórczy Kruzer TH 3900. Model ten cieszy się dużym zaufaniem wśród użytkowników i tak naprawdę nie można temu się dziwić. Moc nominalna przez niego generowana znajduje się na poziomie 2,8kW, co często zapewnia wystarczające napięcie w przypadku awarii sieci. Urządzenie to dodatkowo charakteryzuje się niskim spalaniem ze względu na zastosowany w nim system Professional Pro Line. Działa on niezwykle intuicyjnie i obroty silnika dostosowuje do aktualnego zapotrzebowania. Jeśli więc w danym momencie zasilamy np. telewizor o mocy 140W, to agregat generuje napięcie tylko dlatego jednego odbiornika. Zastosowanie tej funkcji przekłada się także na redukcję hałasu, przez to wytwarzane przez silnik natężenie dźwięku jest zdecydowanie niższe, niż w produktach konkurencyjnych marek. Dużą zaletą tej maszyny jest także uzwojenie wykonane z miedzi, które charakteryzuje się wysokim poziomem trwałości. Na wyposażenie tego sprzętu składa się także niezbędny system stabilizacji napięcia AVR, duży zbiornik paliwa wraz ze wskaźnikiem poziomu mieszanki, czujnik przeciążeniowy, ciśnienia oleju i wiele innych.

Dokonaj właściwej decyzji w pomocą profesjonalistów

Wybór agregatu do domu może stanowić niewielki problem. Jeśli nie masz pewności jaki model będzie dla Ciebie najlepszy zawsze możesz zwrócić się z tym do specjalisty, a on na pewno pomoże przy zakupie. Możesz także zwrócić się do nas w komentarzu, a z chęcią odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam na fachowe doradztwo, gdyż z generatorami prądotwórczymi mamy do czynienia na co dzień.

______________________
Źródło zdjęć: www.Freepik.com
Autorzy zdjęć: Photoangel

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *